OPŁATY

Notariusza

Notariusz za dokonywane czynności notarialne pobiera różne opłaty notarialne. Pierwsza z nich to taksa obliczana na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.06.2004 r. Do wynagrodzenia notariusza należy doliczyć podatek VAT według stawki 23%.

Ponadto notariusz jest płatnikiem należności publicznoprawnych, tj. opłat sądowych, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn.

W celu uzyskania pełnej informacji na temat pełnych opłat notarialnych, proszę o kontakt z Kancelarią.

Opłaty notarialne mogą uiścić Państwo gotówką, kartą płatniczą lub przelewem na rachunek bieżący Kancelarii.

Notariusz pobiera następujące opłaty w związku z dokonaniem czynności notarialnej:

WYNAGRODZENIE NOTARIUSZA

Notariusz pobiera taksę notarialną, której maksymalną wysokość reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Ponadto do taksy notarialnej należy doliczyć podatek od towarów i usług w stawce 23%. Natomiast odrębną czynnością notarialną jest sporządzenie wypisu aktu notarialnego, czyli dokumentu wydawanego stronie czynności oraz odpowiednim organom. Istnieje możliwość wystąpienia do sądu rejonowego o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Dodam, że udzielanie informacji przez notariusza w związku z czynnościami notarialnymi jest bezpłatne.

PODATKI

* podatek od czynności cywilnoprawnych – w związku z zawarciem umowy sprzedaży, umowy zamiany, umowy dożywocia, umowy spółki, ustanowienia hipoteki, pobierany jest podatek od czynności cywilnoprawnych.  Stawki podatku reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

* podatek od spadków i darowizn – związku z zawarciem umowy darowizny, nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ustanowienia służebności osobistej, pobierany jest podatek od spadków i darowizn. Zasady pobierania podatku oraz zwolnienia z podatku określa ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (np. umowa darowizny, umowa ustanowienia służebności osobistej).

OPŁATY SĄDOWE

Jeśli dokonywana czynność notarialna ma za przedmiot nieruchomość notariusz pobierze opłatę sądową od wniosku o wpis w księdze wieczystej. Wysokość wskazanych wyżej opłat sądowych regulują przepisy art. 42 i nast. ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.